روش کار بازی درمانی

آشنایی اولیه با بازی درمانی

امروزه همه مردم به دنبال کشف استعداد و هوش هیجانی کودکان خود هستند، در جهان انواع و اقسام راه هایی وجود دارند که باعث می شوند به کمک آن ها هم خود کودک و هم والدین او هیجانات و احساسات را کشف کنند. به عبارت دیگر بازی یکی از ضروریات هر کودکی است که با بازی می توانند احساساتی مانند ترس، غم، شادی را به بزرگسالان بازگو کنند و روشی تحت عنوان بازی درمانی در جهان وجود دارد که به کمک انواع بازی و اسباب بازی ها می توان نوع احساسات و هیجانات هر کودکی را کشف کرد.

پس با توجه به توضیحات داده شده می توان گفت که بازی درمانی روشی سالم و مطمئن است که توسط این روش درمان می توان مشکلات کودکان، هیجانات و استعداد آن ها را کشف کرده و در نهایت به آن ها در اسرع وقت رسیدگی کنید. اگر می خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید توصیه می کنیم در ادامه همراه ما باشید و خود را از خواندن این مقاله محروم نکنید.

 

بازی درمانی روانبان 24

بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی (Play Therapy) نوعی از درمان است که همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد برای کودکان بیشترین کارایی ممکن را دارد، چرا که با بازی و سرگرمی می توانند هیجانات و احساسات خود را به والدین و اطرافیان خود راحت تر بیان کنند.

درست است اسم این روش ساده است و بالطبع افراد تصور می کنند همانند یک بازی معمولی و ساده است اما ناگفته نماند این نوع درمان روشی علمی و ثابت شده است که برای درمان کودکان علی الخصوص کودکان اوتیسم نیاز به مربی، روانشناسان، روان پزشکان، کادر درمانگر، رفتار درمانگر، مددکاران اجتماعی و حتی افراد درمان شده دارد.

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که چرا به بازی درمانی تا این حد باید اهمیت داد؟ چرا نیاز به افراد متخصص دارد؟

در پاسخ به این گونه سوالات می توان گفت که این دست از افراد راه و روش بازی درمانی را می دانند و خیلی دقیق تر با کودکان ارتباط برقرار می کنند.

به کمک یک فرد ماهر و کاربلد در این زمینه می توانید اثر بخشی آن را بر روی کودکان خود مشاهده کنید که سایت روانبان 24 با روانشناسان متخصص این شرایط را برای شما مهیا نموده است کافی است با شماره ۴۴۰۰۹۴۴۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا کارشناسان ما به شما مشاوره تخصصی ارائه دهند.

روش کار بازی درمانی به چه صورتی است؟

برای آن که یک شخصی بتواند تمامی مشکلات و هیجانات کودک را درک کند باید در این زمینه آموزش ببیند یک فرد آموزش دیده و درمانگر می تواند به کمک زمان و بازی متوجه هیجان و احساس یک کودک شود، سپس کودک را در مقابل رفتارهای نامناسب، آسیب اجتماعی و مشکلات حل کننده اش کمک کند.

پس می توان گفت بازی یک روشی امن و خوشایند برای کودکان است که یک درمانگر می تواند به کودک راه و روش های مدرن و علمی برای کنار آمدن با هر مشکل و رفتار نادرستی را بیاموزد، البته اگر می خواهید 8 علامت شخصیت مرزی را بشناسید پیشنهاد می کنیم مقاله ۸ علامت شخصیت مرزی را دنبال کنید.

آیا می دانید که یک درمانگر برای آن که بتواند کودک را در بیان احساسات و ابزار هیجانات همراهی کند و کودک احساس رضایت و ارزشمندی کند، باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک درمانگر باید دارای ویژگی زیر باشد تا اثر بخشی بازی درمانی را بر روی کودک دو چندان کرده و در کار خود موفق باشد:

 1. بتوان به درمانگر اعتماد کرد.
 2. تمامی مشکلات و احساسات کودک را بپذیرد.
 3. به کودک حس امنیت و احترام راه به خوبی منتقل کند.
 4. یک درمانگر باید بتواند محیطی شاد و پرانرژی برای کودک فراهم کند.
 5. یک درمانگر باید مهربان و صادق باشد تا کودک به خوبی با او ارتباط دو طرفه ای برقرار کند.بازی درمانی با روانبان 24 تجربه کنید

مزایای بازی درمانی عبارتند از:

 • قابلیت پذیرش مسئولیت بیشتر در هر رفتاری
 • کودک بیشتر به خود و اطرافیان احترام می گذارد.
 • با این روش کودک یاد می گیرد چگونه با دیگران ارتباط بر قرار کند.
 • با این روش می توان مهارت های اجتماعی کودکان را دو چندان کرد.
 • کودک به راحتی می تواند احساسات خود را به صورت کامل برای دیگران بازگو کند.
 • با استفاده بازی درمانی می توان مهارت های بازی و ریاضی و خلاقانه کودک را چند برابر کرد.
 • با استفاده از این روش می توان حس ناامیدی، غم و اندوه و … را به راحتی از کودکان دور کرد.
 • جالب است بدانید با استفاده از این روش روابط بین اعضای خانواده و کودک خیلی صمیمی تر و قوی تر می شود.
 • اگر کودک شما دارای بیماری روحی است و می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن درمان شود می توانید از این روش به تنهایی یا حتی در کنار داروها نیز استفاده کنید.

چه زمانی باید از بازی درمانی استفاده کرد؟

یکی از شرایطی که در این روش وجود دارد این است که می توان به صورت گروهی هم انجام داد. این روش را در هر سنی می توان انجام داد ولی مناسب کودکان با رنج سنی بین 3 تا 12 سال می باشد. با این حال اگر هر یک از موارد زیر را در کودک خود مشاهده کرد می بایست با یک درمانگر در میان بگذارید تا در بیان احساسات و هیجانات به کودک خود کمک کنید:

 • اختلال در یادگیری
 • اضظراب، استرس، نگرانی، افسردگی و …..
 • ایجاد اختلال بیش فعالی و نقص توجه یا به اختصار ADHD
 • در مهد کودک و مدرسه رفتارهای نامناسبی را از خود بروز می دهد.
 • در هر لحظه و هر جا کودک از خود رفتارهای پرخاشگرانه و عصبی بروز می دهد.
 • اگر بین اعضای خانواده دچار مشکلی جدی شدید حتما کودکان را با کمک یک فرد متخصص بازی درمانی را شروع کنید چرا که هر مشکلی در خانواده اعمم از طلاق و جدایی، بحث و جدل و غیره می تواند بر روی روحیه کودک شما تاثیر بسیاری داشته باشد.

بازی درمانی چیست و چه اثراتی دارد

جمع بندی مقاله و کلام آخر

در بازی درمانی به کودکان فرصتی داده می‌شود تا تمامی احساساتی که آن ها را اذیت می کند و هر یک از مشکلات درونی خود را از طریق بازی به اطرافیان خود نشان داده تا در نهایت آن‌ها با بیان احساسات لطیف و دوستانه به کودکان پاسخ دهند و در نهایت کودک حس ارزشمندی و شادی کند. اگر می خواهید اطلاعاتی مفید و کلی تری در این باره کسب کنید پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

 

 

 

 

Ravanban Iranian specialized counseling and psychology center.

مرکز تخصصی مشاوره و روانشناسی روانبان ایرانیان